Tények és érdekességek térképeken, magyarul.
Szeretem ezeket a látványos térképeket, de néha sajnos igen erősen kamu-szagúak tudnak lenni. Összegyűjtöttem most néhány megbízható ábrát nézegetésre.
Világtérkép más nézőpontból
Kezdjük is azzal, hogy ki mondta, hogy a világtérképet csak egyféleképpen lehet ábrázolni. Ebből a nézőpontból például remekül látszik, hogy a világ legnagyobb országa tényleg Oroszország, Kanada a második és az Egyesült Államok a harmadik (Alaszka azért sokat lendít a helyzeten).
Kép forrása itt.
Térképen a területi állampolgárság
Aki a feketével jelölt országokban születik, az automatikusan az ország állampolgárának számít, nem kell, hogy a szülei is odavalósiak legyenek. Általában olyan helyeken választották ezt az egyszerű és olcsó megoldást, ahol mindig is nagymértékű volt a bevándorlás.
Köszönöm az információt Őszapó! Ez nagyon érdekes volt. Gondolom, tényleg könnyebb egyenes vonalakkal jelölni az útirányt. Köszi még egyszer! 🙂
Az első térkép torzításának az oka, hogy az hengervetületen ábrázolja a világot, vagyis a földgömbre egy hengert csúsztatnak (képzeletben) és erre a hengerre vetítik az egyes helyek pontjait illetve a szélességi és hosszúsági köröket. Ez a légi közlekedésben és a hajózásban fontos, mert ekkor a jármű útirányát és helyzetét minden hosszúsági és szélességi kört jelző négyzetben egyrészt egy ugyanoda eső pont jelöl, amelynek szöge is ugyanaz lesz minden négyzetben az előző ponthoz képest, másrészt pedig a két pont közötti megtett út is egy egyenessel, egy egyszerű vonalzóval is megrajzolható. Ez ábrázolja a jármű helyzetét a legpontosabban a két mért pont közötti helyeken is.
A célnak (a világ országainak nagysága) ezért egy területtartó vetületben készült világtérkép felel meg. Azt, hogy milyen a térkép vetülete, minden jobb térképen feltüntetik. Külsőre, ezek a térképek jellegzetesen “ovális” megjelenésűek, az Északi és a Déli sarkok felé összetartó hosszúsági körökkel.
Köszönöm a hozzászólást András! Mindig tanul az ember. Nekem azért még mindig nagyon tetszik ez a fordított térkép. 🙂
Az első térkép éppúgy torzít, mint amiket mi használunk, ezért nem mondanék róla olyat, hogy segít az országok méretének az összehasonlításában. Brazília például feleakkora, mint Oroszország, és ezen a térképen nagyon nem ez látszik. Ez a térkép simán csak úgy “csal”, hogy a győztes Oroszországot teszi középre, ezért (a képalkotó módszernek köszönhetően) óriásira nagyítja; az EU-ban használatos térképek Európát teszik középre, az USA-beliek az USA-t stb.